BİYOGRAFİ

1978 senesinde Balıkesir’de dünyaya gelen ses sanatçısı Dilek Türkan küçük yaşta müziğe ilgi duyar ve ilk müzik çalışmalarına Balıkesir Halk Eğitim Merkezinde başlar.

1994 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünü kazanır ve öğrenimi boyunca Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça ve Tülûn Korman ile repertuar, Güher Güney ve Ferşan Başaka ile şan, Fatma Gökdel, Şehnaz Uğurel ile nazariyat çalışır. 1999 yılında bölüm ikincisi olarak mezun olur.

1995’de TRT İstanbul Radyosuna İstisna Akitli Ses Sanatçısı olarak kabul edilir ve ilk müzik kariyerine adım atar.İstanbul ve Ankara Radyolarında, gerek televizyon, gerekse radyo programları olmak üzere çeşitli konserlerde Solist ve Korist olarak görev alır.

1999 ‘da TRT de görev yaptığı Ses Sanatçılığının yanında müzik eğitmenliğine başlar.

2002 yılında Sezen Aksu ile Türkiye Şarkıları Projesinde Enderun Grubunda solist olarak yer alır.Efes Antik Tiyatro ve Yurtdışında verdikleri konserler büyük ilgi ile karşılanır.2012 de bu çalışma İmaj plak şirketi etiketi ile DVD olarak müzikseverler ile buluşur.

2003 ‘ten itibaren TRT ‘de program yapımcısı olarak çalışmaya başlar.Yaptığı programlarla Türk Müziğini derinlemesine araştırır ve taş plaklara olan ilgisini fark eder.Sayısız programlar hazırlar ve yayınlar.

Kudsi Erguner’in Kurduğu “İstanbul Hanımları” grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa’da konserler verir.

2004” Yılında Sultan’s Minstrels” grubu ile “Yahudi Kültürü Avrupa Günü” münasebeti ile düzenlenen gecede Osmanlı dönemi Yahudi bestecilerin eserlerini seslendirir.

Hollanda’da Akdeniz Festivalinde verdiği konser Hollanda Devlet Radyosunda yayınlanır

Yarkın Ritim Grubunun Kervansaray projesi ile Hollanda ve Belçika’da uzun bir turneye katılır ve bu projede çeşitli dillerde şarkılar seslendirir.

Türk müziğini modern ve kendine has tarzı ile seslendirmek isteyen Dilek Türkan İncesaz Grubunun Mazi Kalbimde ve Kalbimdeki Deniz isimli albümünlerinde solist olarak yer alır.

Birçok dizi müziğinde yer alan sanatçı artık Yansımalar gibi farklı guruplarla da çalışmaya başlamıştır.

2005 yılında kurulan Cemal Reşit Rey İstanbul Türk Müziği Topluluğunda ses sanatçısı olarak çeşitli konserler verir.

Uzun bir araştırma döneminden sonra Türk Müziğinin Cumhuriyet tarihine ait olan modern tarzda yazılmış eserlerinden oluşan renkli bir repertuar ile ilk solo albümüne hazırlanır. Yaylı kuartet,piano,kontrbas ve klarnetten oluşan orkestrayla Cemal Reşit Rey ‘de verdiği solo konser, 2011 yılında Kalan Müzikten “Aşk Mevsimi” ismi ile yayınlanır.

2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti’nin resmi açılış programında sanat yönetmenliğini Yekta Kara’nın yaptığı” İstanbul Büyüsü” isimli gösteride 100 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile tangolara ses verir.Klasik Türk müziği eğitimi alan fakat Türk Müziği’ni her tür müzik alanında seslendirme arzusunda olan Dilek Türkan bu kez de bir jazz albümünde yer alır.Baki Duyarlar’ın Kemenjazz isimli albümünde şarkılar söyler ve albüm Türkiye Müzik Ödüllerine aday gösterilir.

Timur Selçuk yönetimindeki Münirİstanbul isimli Konserde Münir Nurettin Selçuk’un iki eserini Senfoni Orkestrası ile seslendirir.

İncesaz Grubu ile Berlin Flarmoni’de verdikleri konser dışında, Türkiye’de de “Yollar” isimli çalışma ile bir çok orkestrada solist olarak yer almıştır.Bunlardan bazıları; Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediye, Fahrettin Kerimov yönetimindeki Bursa Devlet, Friedemann Riehle yönetiminde İstanbul Devlet ve İbrahim Yazıcı yönetiminde İzmir Devlet , Hakan Şensoy yönetiminde Bursa Devlet Senfoni orkestraları ile verilen konserlerdir.

2013’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Hayrünnisa Gül’ün Portekize resmi ziyaretlerinde,Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva onuruna verilen resepsiyonda Foz Sarayında solo konser verir. Seslendirdiği Portekizce fado izleyenler tarafından büyük alkış alır.

2015 yılında ikinci solo albümü “Suya Söyledim” Sony müzik tarafından yayınlanmıştır. Bu albüm itunes'da en iyi türk müziği albümü seçilmiştir. Yurt içinde ve yurtdışında çeşitli konserler vermeye devam etmektedir.

Anasayfa Biyografi Diskografi Etkinlikler Foto Galeri İletişim
©2020 | Tüm Hakları Saklıdır.
MND Ajans